Ösztrogén mentesen
Itt olvashatsz arról, hogy mit is jelent az ösztrogénmentes fogamzásgátlás, és arról is, hogy ez miért lehet esetleg előnyös számodra.
Nem, nemcsak szoptatás alatt. A fiataloktól elkezdve egészen a változókorig bárki használhatja, aki nagy hatékonyságú biztonságos fogamzásgátlóval szeretne védekezni a nem kívánt terhesség ellen.
Igen. Ha valaki elégedett volt az ösztrogénmentes mini tabletta használatával a szoptatás alatt, akkor a szoptatást követően is használhatja. Főleg, ha valakinél a már korábban említett betegségek/kockázati tényezők állnak fenn (melyek akár a szülés után, vagy a várandósság ideje alatt jelentkeztek, vagy kerültek felismerésre).
Igen. A hatásmechanizmusuk részben eltér, de hatékonyságukban nincs különbség pontos alkalmazás esetén.
Ennek az az oka, hogy nagyon jó cikluskontrollt (vagyis a rendes menstruációhoz hasonló vérzések jelenlétét) az ösztrogént (pl. etinil-ösztradiolt) is tartalmazó kombinált fogamzásgátló készítmények nyújtanak a hormonális fogamzásgátlók közül.
Az ösztrogénmentes tabletták esetén is elérhető, hogy kiszámíthatóbb legyen a vérzés. Nagyon jó cikluskontrollt azonban a kombinált fogamzásgátló tabletták biztosítanak.
Különbözhetnek a szedési rendben. A szedési rend azt jelenti, hogy egy női ciklus során hány napig kell szedni a hormontartalmú tablettát, és van-e hormonmentes szünet a két tabletta levél bevétele között.
Különbözhetnek abban is, hogy milyen összetevőt, progeszteront tartalmaznak. Fogamzásgátló hatásukat tekintve egyenértékűek, de sok egyéb tulajdonságukban eltérőek lehetnek ezek a progeszteronok.
Igen, előfordulhat. Az életkorunk előrehaladtával, betegségek megjelenésével a trombózis előfordulásának valószínűsége egyre nő. Vagyis a fiatal felnőttként alkalmazott és biztonságos kombinált fogamzásgátlás például az életkor előrehaladtával, már nem biztosan biztonságos! A WHO (World Health Organization) és az USA-beli CDC-nevű hatóság (Centers for Disease Control and Prevention) kritériumrendszereket dolgoztak ki arra vonatkozólag, hogy pontosan megmondják, hogy milyen kísérőbetegségek, állapotok esetén milyen fogazásgátló módszer a legmegfelelőbb.
Az ösztrogén, vagy más néven tüszőhormon az első számú női nemi hormon, mely a szervezetben a petefészekben a tüszőérés során és a méhlepényben termelődik. Kisebb mennyiségben a zsírszövetek is termelik. Az ösztrogén legfontosabb szerepe a másodlagos női nemi jellegek kialakítása, és a menstruációs ciklus szabályozása. (Ösztrogén kis mennyiségben a férfiak szervezetében is termelődik.)
A progeszteron vagy más néven sárgatesthormon a második számú női nemi hormon. A progeszteron a termékeny korú nők petefészkében termelődik a menstruációs ciklus második felében. (A hormont a megrepedt tüsző helyén kialakuló sárgatest állítja elő, innen a sárgatesthormon név.) A progeszteronnak fontos szerepe van a nőknél a megtermékenyítésben és a méhlepény kialakulásában, a terhesség létrejöttében. Részben a női menstruációs ciklus szabályozásáért is felel.
Az ösztrogénmentes mini tabletták a hormont tartalmazó fogamzásgátló tabletták azon csoportját alkotják, amelyek csak egyféle hormont, progeszteront vagy más néven sárgatesthormont tartalmaznak. Vagyis csak egyféle hormont juttatnak a szervezetbe annak érdekében, hogy hatékonyan meggátolják a nem kívánt terhesség kialakulását.
A kombinált fogamzásgátló tabletták a hormont tartalmazó fogamzásgátló tabletták azon csoportját alkotják, amelyek kétféle hormont, progeszteront vagy más néven sárgatesthormont és ösztrogént, azaz tüszőhormont tartalmaznak. Vagyis a két fő női hormon hatásához hasonló fogamzásgátló hatású hatóanyagokat.
Tudd meg gyorsan és egyszerűen, hogy hozzád milyen típusú fogamzásgátló tabletta illik a legjobban! Töltsd ki tesztünket!
Itt olvashatsz arról, hogy mit is jelent az ösztrogénmentes fogamzásgátlás, és arról is, hogy ez miért lehet esetleg előnyös számodra.
Itt olvashatsz arról, hogy milyen esetekben lehet előnyös választás az ösztrogénmentes fogamzásgátló tabletta.
Segítünk, hogy felkészülten érkezhess a szakorvosi konzultációra, s minden fontos információt megoszthass orvosoddal, ami segíthet a döntésben.
Összefoglaltuk a gyakran felmerülő kérdéseket a fogamzásgátlással, az ösztrogénmentes fogamzásgátlókkal kapcsolatban.
Első gyermekünk születése után ajánlotta nőgyógyászom az ösztrogénmentes fogamzásgátló tabletta használatát a szoptatás alatt. Mivel a két gyerek között egy picit hosszabb időt terveztünk, így mindenképpen hatékony megoldást akartunk. A második gyermekünk születése után már én kértem a nőgyógyászomtól az ösztrogénmentes tablettát. Számomra olyannyira bevált, hogy a szoptatást követően sem hagytam abba, azóta is ezt használom.
Édesanyámnak fiatalon volt trombózisa, így én nagyon körültekintő voltam a fogamzásgátlóm megválasztásakor. Nemcsak azt akartam, hogy nagy hatékonyságú legyen, de biztonságos is. Így találtam rá a mini tablettára. Eleinte furcsa volt, hogy a menzeszem nem mindig pontosan jön meg, de a biztonság többet ér számomra.
Fogamzásgátló tablettát használtam, és a vérzésem jelentkezése előtt rendszeresen migrénes fejfájásom volt. Orvosom javaslatára kipróbáltam az ösztrogént nem tartalmazó fogamzásgátló tablettát. Azóta a menzeszem előtt nem fáj a fejem.
Nagyon erőteljes vérzésem volt. Az orvosom először kombinált fogamzásgátló tablettát írt fel. A vérzés mennyisége csökkent, de migrénes fejfájásom lett. Ekkor ajánlotta orvosom, hogy próbáljam ki az ösztrogénmentes fogamzásgátló tablettát. Jó 4 hónapig a rendes vérzés mellett barnáztam, de a fejfájásom már megszűnt. Úgy az 5., 6. hónaptól kezdve már a vérzésem is rendesen jelentkezik. Nekem bevált.